تبلیغات
مرجع شبکه های اجتماعی . کانال ، گروه ، و ... - »» قیمت خودروهای داخلی در کشاکش ابدی
»» قیمت خودروهای داخلی در کشاکش ابدی
یکشنبه 12 مرداد 1393 ساعت 07:07 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست Amir Dj | ( نظرات )


افزایش رسمی قیمت خودرو این روزها به یکی از سوژه‌های داغ کشور تبدیل شده و نه تنها خاطرمشتریان را آزرده؛ بلکه اهالی دولت را هم مکدر کرده است.
تکدر دولتی‌ها اگرچه امید کاهش قیمت را در دل مردم کاشت، اما تنها نتایجی که تا به امروز از مکدر شدن دولت حاصل شده، رکود بازار بوده و سرگردانی دوباره مشتریان؛ از آن سو خودروسازان نیز بی‌توجه به تکدر دولت و احتمال بازنگری در قیمت‌ها، نرخ جدید محصولات خود را در سیستم فروششان اعمال کرده‌اند، گویا مطمئن هستند که از پس این «تکدر» آسیبی به آن‌ها نخواهد رسید.

206-sd
شنبه هفته گذشته بود که شورای رقابت پس از بررسی شرایط و هزینه‌های تولید خودروسازان، رأی به افزایش نرخ رسمی خودروها داد تا پس از یک سال و نیم انتظار، تکلیف بازار مشخص و مردم نیز از «سرگیجه قیمتی» رها شوند. موضع محکم شورای رقابت از یکسو و تأکید همواره دولت بر جایگاه قانونی این شورا از سویی دیگر، بسیاری از مشتریان را نسبت به رقم خوردن فصل پایانی «داستان قیمت خودرو» مطمئن کرد و حتی این موضوع نفسی گرم در بازار یخ‌زده خودرو دمید، اما چند روز بعد و با یک اظهارنظر کوتاه سخنگوی دولت، شرایط به حالت قبل برگشت.


درست چهار روز پس از اعلام قیمت جدید خودروهای داخلی، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت از «تکدر رئیس‌جمهور و اعضای هیئت دولت به‌دلیل افزایش رسمی قیمت خودرو» خبر داد تا به‌نوعی از مردم بابت این اتفاق، دلجویی کرده باشد. شاید اگر اظهارات نوبخت به همین جمله محدود می‌شد، اتفاق خاصی در بازار رخ نمی‌داد و مردم نیز با قیمت‌های جدید کنار می‌آمدند، اما وی با جمله بعدی خود که از احتمال بازنگری در قیمت‌های جدید خبر می‌داد، آب سردی بر بازار تازه جان گرفته خودرو ریخت و مردم را به کاهش قیمت‌ها امیدوار کرد.
هرچند لحن سخنگوی دولت بسیار آرام بود و قاطعیت و تحکمی بابت کاهش قیمت‌ها نیز در آن احساس نمی‌شد، اما همین اظهارات کوتاه کافی بود تا مردم از بازار خودرو راهی خانه‌هایشان شوند و در انتظار اقدام ضربتی دولت برای کاهش قیمت‌ها، بمانند.

مشابه این اتفاق (دخالت مستقیم دولت در قیمت خودرو)، یک سال و نیم پیش در ماه‌های آخر عمر دولت دهم نیز رخ داد و در حالی که قیمت جدید خودروها اعلام شده بود، دولت ناگهان وارد عمل شد و فرمان کاهش قیمت را صادر کرد. این اقدام ضربتی در شرایطی بود که یک ماه قبل‌تر، دولت خود دستور آزادسازی قیمت‌ها را داده بود و خودروسازان نیز با توجه به اختیاری که نصیبشان شد، اقدام به تعیین نرخ جدید محصولات خود کردند. اتفاقاً طی یک ماهی که قیمت آزاد شد، بازار نیز با قیمت‌های جدید تقریباً کنار آمد و اگرچه خرید خودرو برای بخشی از مشتریان سخت شد، اما در نهایت بازار مسیر خود را شناخت و دولت نیز از ماجرای قیمت‌گذاری خودرو کنار رفت.

با وجود آنکه خودروسازان قول دادند بازار را پس از آزادسازی، مدیریت کنند و بسیاری از کارشناسان اقتصادی نیز این روش (آزادسازی) را مورد تأیید قرار دادند، اما مخالفت‌های زیادی با آن صورت گرفت و در نهایت نیز با وساطت دولت این مصوبه لغو شد. در آغازین روزهای اسفند 91 بود که رئیس‌جمهور وقت با حضور در تلویزیون و به‌صورت زنده، خودروسازان را بابت افزایش قیمت (آزادسازی) مورد انتقاد قرار داد و با جمله معروفش –خودرو کیلویی چند- رکود را دوباره میهمان بازار خودرو کشور کرد و سبب شد مردم دوباره سرگردان شوند.

از پس همین جمله مردم‌پسند بود که انتظار شدیدی بابت کاهش قیمت خودروها در جامعه ایجاد شد و مردم منتظر بودند حالا که دولت این چنین مقابل خودروسازان ایستاده، قیمت‌ها چند میلیونی پایین بیایند. اگرچه با واکنش جدید و عجیب دولت، آزادسازی قیمت خودرو تنها یک ماه دوام آورد و فردای اظهارات رئیس‌جمهور وقت، ملغی شد، اما کاهش قیمت‌های مدنظر مردم رخ نداد و دولت نیز حدود سه هفته در این مورد سکوت کرد و تنها به تماشای آنچه بر سر بازار خودرو آورده بود، نشست. سه هفته بعد اما معاون اول وقت دولت دهم، طی مراسمی که در سایپا برگزار شد، از خودروسازان خواست به مردم عیدی داده و از قیمت محصولات خود بکاهند. خودروسازها نیز بر خلاف میل باطنی‌شان، قیمت برخی محصولات خود را کاهش دادند، اما این اتفاق نتوانست بازار خودرو را سرحال کند، چون مردم رؤیای کاهش قیمت‌هایی بیش از این را در سر می‌پروراندند و امید داشتند تا شورای رقابت این رویا را برایشان تعبیر کند. شورای رقابت را رئیس دولت دهم در همان شبی که از خودروسازان پرسید «خودرو کیلویی چند»، وارد بازی قیمت خودرو کرد و قرار شد شورا در مدت زمان کوتاهی با بررسی هزینه‌های تولید، نرخ جدید خودروهای داخلی را تعیین و اعلام کند. حضور شورای رقابت در داستان قیمت خودرو، اما با کش‌وقوس‌های فراوانی همراه شد و یک سال و نیم طول کشید تا شورا تصمیم نهایی خود را در این مورد بگیرد. درواقع نتیجه دخالت و اقدام ضربتی دولت برای کاهش قیمت خودرو، چیزی جز رکود بازار طی یک سال و نیم گذشته نبوده و نه مردم به آنچه می‌خواستند، رسیدند و نه خودروسازان.

به اعتقاد کارشناسان، اگر دولت در آن زمان (دوره‌ای که قیمت‌گذاری آزاد و خودروسازان نرخ محصولات خود را افزایش داده بودند)، دخالت نمی‌کرد و اجازه می‌داد بازار به روند طبیعی خود پیش برود، حالا شاید مردم نیز تکلیف خود را با قیمت خودرو می‌دانستند و بازار هم در بلاتکلیفی و رکود غوطه‌ور نبود. حالا اما در حالی که یک سال و نیم از آن واکنش احساسی و عامه پسندانه دولت وقت می‌گذرد، گویا تاریخ در حال تکرار بوده و دولت یازدهم نیز به‌نوعی گرفتار همان واکنش‌ها شده است.

وقتی سخنگوی دولت در واکنش به رسمی شدن گرانی خودروهای داخلی، هیچ اشاره‌ای به مشکلات خودروسازان و افزایش هزینه‌های تولید نکرده و با گفتن اینکه رئیس‌جمهور از افزایش قیمت خودرو مکدر شده‌اند تنها به دلجویی از مردم بسنده می‌کند، نشان از برخورد نه چندان عمیق با ماجرای قیمت خودرو دارد. نه اینکه دلجویی دولت از مردم بابت گرانی، کار ناصوابی باشد، اما نه صرف دلجویی کردن دردی را درمان می‌کند و نه این نوع دلجویی‌ها در نهایت به نفع تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان داخلی تمام می‌شود. اگر غیر از این است، چرا دولت بابت گرانی کالاهای دیگر از مردم دلجویی نمی‌کند؟ پاسخ مشخص است؛ چون این نوع اظهارات عامه‌پسند تنها نهال امیدی را در دل شهروندان ایرانی می‌کارد، نهالی که هنوز بالغ نشده، خشک و پژمرده خواهد شد.
بدون تردید دولت خود بهتر از دیگران به شرایط اقتصادی کشور واقف است و خوب می‌داند تولیدکنندگان داخلی با چه مشکلات و موانعی روبه‌رویند (همان‌طور که از اوضاع گرانی‌ها باخبر است)؛ بنابراین وقتی دولت از افزایش قیمت مکدر می‌شود، در کنار تکدرش این را هم می‌داند که تولیدکنندگان داخلی به‌خصوص خودروسازان، حال خوشی ندارند و هزینه‌هایشان به دلایل مختلف از جمله تحریم و تورم و فضای کسب و کار نامناسب، رشد زیادی کرده است. با این شرایط، نمی‌توان فقط یک طرف ماجرا را دید و بدون اشاره به اوضاع نامناسب صنعت خودرو (که نشان‌دهنده وضع نابسامان اقتصاد کشور است) و بدون ارائه راه‌حلی منطقی برای حل مسئله، تنها به اظهاراتی مردم‌پسند بسنده کرد.

saipa-corp
اوضاع نابسامان فعلی صنعت خودرو ایران در واقع نمایی کوچک‌تر از حال و روز اقتصاد کشور به حساب می‌آید، که این هم میراثی به جا مانده از گذشته (به‌خصوص از دولت نهم و دهم) است و قطعاً فقط با ابراز تکدر، بسامان نخواهد شد. از همین رو باید از سخنگوی دولت پرسید که چرا دولت ناخواسته میراث گذشتگان (تورم و رکود و …) را به خود مرتبط می‌کند و نمی‌گوید که با وجود این میراث، افزایش قیمت رسمی کالاهای مختلف از جمله خودرو، گریزناپذیر است؟
وقتی دولت از «افزایش رسمی قیمت خودرو» ابراز تکدر می‌کند، اما در کنار آن به مردم نمی‌گوید که این «افزایش» با چه شرایطی و در چه وضعی رخ داده است، گناه آن را خود به گردن می‌گیرد و گذشتگان را بابت مشکلات امروز اقتصاد کشور، به‌نوعی تبرئه می‌کند. هرچند افزایش رسمی قیمت خودرو هم مردم را مکدر کرده و هم دولت را، اما یک فرق بزرگ میان مکدر شدن آن‌ها است؛ مردم دلیل افزایش رسمی قیمت خودرو را نمی‌دانند و از همین رو مکدر شده و اعتراض می‌کنند؛ اما دولت خوب دلیل این «افزایش» را می‌داند.

هرچه هست، مکدر شدن دولت اگرچه تا حدی مردم را بابت گرانی رسمی خودرو آرام و امیدوار می‌کند، اما قطعاً چاره کار نیست و دولتی‌ها اگر بخواهند تجربه گذشته تکرار و ماجرای قیمت خودرو را به‌اصطلاح ریش‌سفیدی حل‌وفصل کنند، چیزی جز رکود و سرگردانی و آشفتگی برای مردم و خودروسازان و بازار، از دل آن بیرون نخواهد آمد. همین حالا هم که چند روز از ابراز تکدر دولت می‌گذرد و هیچ راهکاری نیز برای کاهش قیمت‌ها ارائه نشد و اقدامی نیز در این راستا صورت نگرفت، بازار به رکودی چندباره رفته است (موضوعی که قطعاً به نفع خودروسازان هم نیست)، چه آنکه مردم باز هم به روال یک سال و نیم گذشته به انتظار کاهش قیمت نشسته‌اند؛ گویا از «تکرار تکدرها» درس نگرفته‌اند.

فروش فوری خودروها با آپشن های گران‌قیمت
خودروسازان در حالی طی دو روز اخیر نسبت به عرضه بخشی از محصولاتشان با قیمت‌های جدید اقدام کرده‌اند که این نرخ‌گذاری با ابهام زیادی روبه‌رو است.
طبق مصوبه شورای سیاست‌گذاری خودرو، ایران‌خودرو و سایپا باید هر ماه 20 درصد از تولیدات خود را از طریق فروش فوری عرضه کنند. این در حالی است که شرکت سایپا طی ماه‌های گذشته هیچ اقدامی برای فروش نقدی محصولاتش نکرده و ایران‌خودرو نیز که در ماه‌های اخیر بخشی از تولیدش را به‌صورت نقدی عرضه کرده بود، برخلاف روند خود، در 20 روز ابتدایی ماه جاری عرضه‌ای را انجام نداد.

سنسور عقب دو میلیون تومانی

سنسور عقب دو میلیون تومانی


اما با اعلام نرخ‌های شورای رقابت و پس از افزایش قیمت خودرو، در حالی برخی مسئولان خواستار بازنگری در قیمت جدید خودروها شدند و حتی سخنگوی دولت نیز از «مکدر شدن رئیس‌جمهور» در پی قیمت‌گذاری جدید خودروها سخن گفت، خودروسازان دست به کار شدند و اقدام به عرضه خودرو به روش نقدی کردند.
به این ترتیب سایپا برخی محصولات خود را با قیمت جدید به‌صورت اینترنتی از امروز عرضه خواهد کرد در این شرایط سایپا 131 مدل SE با موتور M13 و استاندارد یورو 4 به قیمت 20 میلیون و 122 هزار تومان، تیبا مدل SX با موتور M15 و استاندارد یورو 4 با قیمت 24 میلیون و 183 هزار تومان و سایپا 131 مدل TL پایه گازسوز با قیمت 21 میلیون و 95 هزار تومان به‌صورت اینترنتی عرضه شده است.

این قیمت‌ها در حالی از سوی سایپا تعیین شده که نرخی برای این خودروها از سوی شورای رقابت اعلام نشده بود.
در بین محصولات ایران‌خودرو نیز که پیش‌فروش آن از امروز آغاز شده، پژو 405 بنزینی GLX با ایربگ راننده و با استاندارد یورو 4 به قیمت 26 میلیون و 669 هزار تومان و نوع بنزینی با کیسه هوای راننده و سرنشین و استاندارد یورو 4 این خودرو نیز با قیمت 28 میلیون و 445 هزار تومان عرضه می شوند. قیمت این خودروها نیز در لیست شورای رقابت ارائه نشده بود. همچنین پژو 405 دوگانه‌سوز GLX با ایربگ راننده و سرنشین و استاندارد یورو 4 به نرخ 30 میلیون و 118 هزار تومان عرضه می‌شود.

تیبا 2
علاوه بر این، پژو 206 تیپ 5 با ایربگ راننده و سرنشین و هشداردهنده موانع عقب به قیمت 36 میلیون و 223 هزار و 800 تومان عرضه گردیده در حالی که قیمت مصوب این خودرو بدون هشداردهنده دنده‌عقب، توسط شورای رقابت، 34 میلیون و 114 هزار تومان تعیین شده بود و قطعاً هزینه نصب سنسور دنده‌عقب 2 میلیون و 100 هزار تومان نخواهد بود.

پژو 206 صندوق‌دار مدل V8 با ایربگ راننده و سرنشین و هشداردهنده موانع عقب نیز به قیمت 36 میلیون و 758 هزار و 600 تومان از سوی ایران خودرو عرضه می‌شود که قیمت این خودرو بدون سنسور دنده عقب و با تهویه و پنجره های دستی 34 میلیون و 649 هزار تومان تعیین شده بود و به این ترتیب بابت نصب این آپشن ها هزینه 2 میلیون تومانی در نظر گرفته شده است.

در این فروش، پژو 206 صندوق‌دار مدل V8 با کیسه هوای راننده و سرنشین نیز به قیمت 34 میلیون و 649 هزار تومان عرضه می شوند.
همچنین تندر- 90 مدل E2 با گیربکس اتوماتیک و کیسه هوای راننده و استاندارد یورو 4 توسط ایران خودرو به قیمت 45 میلیون و 967 هزار و 200 تومان عرضه می‌شود که البته قیمت این خودرو توسط شورای رقابت تعیین نشده بود.
فروش دستپاچه خودروسازان و تفاوت قیمت آن‌ها با نرخ‌های اعلام شده از سوی شورای رقابت در حالی اتفاق افتاده که مشتریان بازار خودرو منتظر تعیین تکلیف قیمت خودروها و اعلام موضع دولت به‌صورت شفاف هستند.

سایپا 151 کارا

سایپا 151 کارا


واکنش‌ها به افزایش قیمت‌های اخیر توسط شورای رقابت
محمد علی مدد، عضو ناظر شورای رقابت در گفت‌وگو با ایسنا، از قیمت‌های جدید خودرو به شدت انتقاد کرد و با بیان اینکه جلسات متعدد کارشناسی برای قیمت‌گذاری خودرو با شرکت‌های خودروسازی و قطعه‌سازی برگزار شد، گفت: بنده به عنوان ناظر قوه مقننه در شورای رقابت مصاحبه رئیس شورا را در خصوص قیمت‌های جدید خودرو و افزایش 5.5 درصدی قیمت قبول ندارم؛ زیرا قرار بر این نبود و ایشان از خودشان قیمت‌ها را اعلام کردند.

وی با تأکید بر اینکه قیمت‌های اعلامی خودرو غیر واقعی است، ادامه داد: رئیس شورای رقابت بدون مشورت با اعضا، مصاحبه کرده و قیمت‌های جدید خودرو را اعلام کرده است در حالی که قرار بر این نبود و وی قبل از اتمام جلسه قیمت‌ها را اعلام کرد.

وی توضیح داد: قرار بود ابتدا قیمت‌های جدید خودرو در جلسه ای بررسی شده و آنالیز شود و بعد از آن اعلام شود، در حالی که مشخص نیست رئیس شورا تحت تأثیر چه جریانی قیمت‌ها را اعلام کرد.

L90
این عضو شورای رقابت در پاسخ به این سؤال که قیمت خودرو بر چه مبنایی قرار بود اعلام شود؟ خاطرنشان کرد: قرار بود مکانیزم قیمت‌گذاری سال گذشته، مبنای کارشناسی قرار گیرد ولی رئیس شورا بدون توجه به این موضوع قیمت‌ها را اعلام کرد که مورد اعتراض مجلس، کمیسیون‌های اقتصادی و دولتمردان قرار گرفت.

علی مدد تاکید کرد: بنابراین بنده به عنوان عضو ناظر شورای رقابت قیمت‌های اعلام شده را قبول ندارم و این قیمت‌ها باید مجدداً مورد بررسی قرار گیرد و برای قیمت‌گذاری ابتدا باید مردم در نظر گرفته شوند این در حالی است که عده ای از دولتمردان در انحصار دخالت داشته و اعلام نفوذ می‌کنند و رئیس شورای رقابت نیز تحت تأثیر آن‌ها قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: شورای رقابت باید مسائل و منافع مردم را در نظر بگیرد نه اینکه ابزار آلت دست عده ای شود، ولی متأسفانه با اعلام قیمت‌های جدید آبروی ما را در کشور برده‌اند.

این نماینده مجلس در پاسخ به این سؤال که قیمت‌های خودرو مجدداً در شورای رقابت بررسی می‌شود؟ گفت: بله قطعاً قیمت خودرو مجدداً در شورای رقابت بررسی می‌شود اما قبل از آن باید رئیس شورا به اعضای شورا پاسخ دهد که چرا مصاحبه کرده و قیمت‌ها اعلام کرده است.

وی تأکید کرد: با هرگونه افزایش قیمت مخالف بوده و قیمت‌ها را مجدداً بررسی می‌کنیم.

رضا رحمانی، رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به مخالفت مجلس با افزایش قیمت خودرو از سوی شورای رقابت گفت که مجلس از طرق قانونی جلوی این افزایش قیمت را می‌گیرد.

رضا رحمانی اظهار کرد: موضوع افزایش قیمت خودرو از سوی شورای رقابت در یکی از جلسات کمیسیون صنایع مطرح شد و مورد مخالفت اعضا قرار گرفت. اعضای کمیسیون صنایع به‌اتفاق آرا، افزایش قیمت را در شرایط فعلی غیرقابل قبول می‌دانستند و معتقد بودند نباید این گرانی اتفاق می‌افتاد.
وی افزود: استدلال نمایندگان این است که وقتی قیمت ارز گران شد،خودرو نیز افزایش قیمت پیدا کرد؛ اما در حال حاضر قیمت ارز نسبت به آن زمان کاهش یافته یا LC که 130 درصد بوده به 30 درصد کاهش یافته است و همچنین وضعیت تحریم‌ها بهتر شده بنابراین در مجموع دلیلی برای افزایش قیمت خودرو وجود نداشت.
نماینده مردم تبریز در مجلس با بیان اینکه نمایندگان مجلس عضو شورای رقابت با افزایش قیمت خودرو موافق نبوده‌اند، ادامه داد: ما از وزیر صنعت نیز درباره افزایش قیمت خودرو توضیح خواستیم که البته ایشان گفت در جریان این موضوع نیست. قرار است رئیس شورای رقابت و وزیر صنعت در یکی از جلسات هفته آینده کمیسیون صنایع حضور یابند و موضوع افزایش قیمت خودرو مورد بررسی قرار گیرد.

سایپا 132
رحمانی با بیان اینکه مجلس زیر بار افزایش قیمت خودرو نمی‌رود، تاکید کرد: ما از طرق قانونی جلوی این افزایش قیمت را می‌گیریم البته امکان اصلاح این مصوبه از سوی شورای رقابت نیز وجود دارد و ممکن است وزارت صنایع و خودروسازان برای عدم افزایش قیمت خودرو مجاب شوند؛ اما اگر مجلس احساس کند نمی‌خواهند این قیمت‌ها را اصلاح کنند یا بر یک تصمیم غلط اصرار دارند، دراین‌باره ورود خواهد کرد.

وی ادامه داد: افزایش قیمت خودرو هم می‌تواند روی کل بازار تأثیر بگذارد و هم تأثیر منفی در تلقی مردم نسبت به صنعت خواهد گذاشت و باعث بدبینی مردم نسبت به صنعت می‌شود و احساس می‌کنند در حقشان اجحاف می‌شود؛ بنابراین این امر تبعاتی هم برای صنعت خودرو و هم برای صنایع دیگر خواهد داشت.
رئیس کمیسیون صنایع مجلس با بیان اینکه اعتماد مردم باید پشتوانه خودروسازان و صنایع دیگر باشد، یادآور شد: اگر مردم احساس کنند در حقشان اجحاف می‌شود یا افزایش قیمت غیرمعقولی اتفاق افتاده ضرر این کار بیش از منفعتش خواهد بود؛ بنابراین مجلس زیر بار این افزایش قیمت نمی‌رود و از طرق قانونی جلوی آن را می‌گیرد.

نتیجه
تجربه دو ساله قیمت گذاری دستوری توسط شورای رقابت و پیش از آن توسط سازمان حمایت از تولید کننده و مصرف کننده، نشان می دهد که چنین روندی جز افزایش قیمت، رکود بازار، زیان مصرف کننده و رونق بازار سیاه، بازخوردی نداشته است. ادامه این روند معیوب نیز طبیعتا نتیجه ای غیر از این نخواهد داشت. تا زمانی که نظارت از شیوه استصوابی به شیوه ای مدبرانه، پایدار و قاطعانه تبدیل نشود و رویکردهای کیفی، رضایت مصرف کننده، مقایسه با قیمت های جهانی و قدرت خرید واقعی مردم در آن لحاظ نگردد، سرنوشتی نیک را نمی توان برای خودروسازی ایران انتظار داشت.
شما چه راهکاری برای برون رفت از این وضعیت اسفناک خودروسازی و خودروفروشی در ایران پیشنهاد می دهید؟
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
buying viagra online legal canada یکشنبه 19 خرداد 1398 11:02 ب.ظ

I could not refrain from commenting. Well written!
علی یکشنبه 12 مرداد 1393 07:27 ب.ظ
سلام وبلاگ خوبی داری :)
ب وب منم سربزن ! کلی بازی آنلاین و قالب و ابزار واست دارم!
میشه تبادل لینک هم بکنیم؟!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
 
نویسندگان
برچسب ها
ویدئو , خودروهای وارداتی , هیوندای , 2014 , پورشه , هاچ بک , بلکه از این نظر که در اروپا نیز به فروش خواهد رسید بسیار با اهمی , هک سکه های عضو در عضو , بوگاتی , به همین دلیل از نظر من این یک خودروی 2013 محسوب می‌شود. این خودر , 2013 , تیونینگ , Hyundai , رانا , 2015 , میتسوبیشی , Cadillac CTS Vsport شما می‌توانید کادیلاک سی تی اس 2014 را در نم , عکس هیوندای ix 35 مدل 2013 , ماشین , bmw , سیتروئن , موستانگ , رایگان , جنرال موتورز و صنعت خودروی آمریکا در کل تبدیل می‌کند. , ده خودروی مهم سال 2013 , لامبورگینی , »» اولین عکس از بنز کوپه کلاس اس , audi , مشخصات فنی و امکانات هیوندا , خدمات تبلیغاتی , ماشین ایرانی , کلیپ , پژو , نیسان , خرید ممبر فیک کانال , افزایش , Mercedes-Benz CLS63 AMG , فراری , عکس ماشین , عکس , عکس های زیبا از خودروی آئودی – , مرسدس بنز , مشخصات فنی و امکانات , »» ولوو V60 هیبریدی R-Design با مصرف سوخت خارق‌العاده , »» رده بندی کیفی خودروهای داخلی , ممبر , هک سکه های تله ممبر , نمایشگاه خودروها , خودروهای , ثبت لینک کانال و گروه ,
نظر سنجی
شما به این سایت چه نمرهای میدهید ؟

دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

____________________________________________________ برچسب ها: anlod top 90, background for tablet, danlod توپ, danlod توپ نود, danlod نود, download top 90, download top 90 2017, download top 90 apk, download top 90 plus, download توپ, download توپ 2016, download توپ apk, download توپ plus, download توپ نود, download توپ نود 2016, download توپ نود apk, download توپ نود plus, download نود, download نود 2016, download نود apk, download نود plus, downloadbartar.com, free download top 90 android, free download top 90 pro, free download توپ android, free download توپ pro, free download توپ نود android, free download توپ نود pro, free download نود android, free download نود pro, ios, ios چیست, tasvir zamineh goshi, top 90 apk, top 90 last version, top 90 پیش بینی, top navad android, top90, wallpaper 2016 for android, wallpaper for android, آپدیت top 90, آموزش بازی موبایل بازی اندروید 2015, آموزش برنامه موبایل برنامه ios 2015, آموزش برنامه موبایل برنامه اندروید 2015, آموزش کار با توپ, آموزش کار با توپ 90, آموزش کار با توپ نود, آموزش کار با نود, آندروید, اندروید, اندروید چیست, بازی اندروید, بازی اندروید 2016, بازی جدید موبایل اندروید, بازی گوشی, بازی مذهبی موبایل, بازی موبایل, بازی موبایل رایگان, بازی های این هفته اروپا, بازی های لیگ اسپانیا فردا, برنامه ios, برنامه ios 2016, برنامه اندروید, برنامه اندروید 2016, برنامه بازیهای لیگ برتر انگلیس, برنامه تصویر زمینه گوشی, برنامه توپ برای آیفون, برنامه توپ نود اندروید, برنامه جدید موبایل ios, برنامه جدید موبایل اندروید, برنامه گوشی, برنامه مذهبی موبایل, برنامه موبایل, برنامه موبایل رایگان, برنامه نتایج زنده فوتبال جهان, بکگراند تبلت, به روز رسانی top 90 اندروید, به روز رسانی توپ, به روز رسانی توپ 90, به روز رسانی توپ اندروید, به روز رسانی توپ نود, به روز رسانی توپ نود ios, به روز رسانی توپ نود اندروید, به روز رسانی نود, به روز رسانی نود ios, به روز رسانی نود اندروید, بهترین اپلیکیشن فوتبال, بهترین بازی های اندروید 2015, بهترین برنامه های ios 2015, بهترین برنامه های اندروید 2015, بهترین مارک توپ فوتسال, پخش زنده شبکه ۳, پخش زنده فوتبال اروپا, پخش زنده فوتبال اروپا از اینترنت, پخش زنده فوتبال بارسلونا, پخش زنده فوتبال پرسپولیس, پخش زنده فوتبال شبکه ورزش, پخش زنده لیگ اسپانیا, پیش بینی فوتبال, پیش بینی فوتبال پارس نود, توپ 90 اندروید, توپ 90 برای کامپیوتر, توپ 90 پلاس, توپ 90 تبلت, توپ 90 فایل نصبی, توپ 90 گوشی, توپ 90 نسخه ی قدیمی, توپ 90 ورژن قدیمی, توپ apk, توپ last version, توپ اندروید, توپ برای اندروید, توپ بزرگ, توپ پلاس, توپ پلاستیکی, توپ پلاستیکی دو لایه, توپ پلاستیکی کوچک, توپ تبلت, توپ فایل نصبی, توپ فوتبال, توپ فوتبال چند کیلو است, توپ فوتبال مولتن, توپ فوتبال نایک, توپ گوشی, توپ نسخه ی قدیمی, توپ نود apk, توپ نود ios, توپ نود last version, توپ نود اندروید, توپ نود برای ios, توپ نود برای اندروید, توپ نود پلاس, توپ نود تبلت, توپ نود جدول لیگ ها, توپ نود فایل نصبی, توپ نود گوشی, توپ نود نتایج زنده, توپ نود نسخه ی قدیمی, توپ نود ورژن قدیمی, توپ نوددیت توپ نود, توپ ورژن قدیمی, توپدیت توپ, جام باشگاه های اسیا 2016, جدول لالیگا, جدول لیگ اسپانیا, جدول لیگ اسپانیا 2017, جدول لیگ المان, جدول لیگ انگلیس, جدول لیگ ایتالیا, جدول لیگ دسته دوم آلمان, جدول لیگ سه انگلیس, جدول لیگ فرانسه, جدول لیگ کنفرانس انگلیس, جدول لیگ کنفرانس جنوب انگلیس, جدول لیگ کنفرانس شمالی انگلیس, جدول لیگ یک انگلیس, خرید اینترنتی توپ فوتبال, خرید توپ برای استخر توپ, خرید توپ فوتبال, خرید توپ فوتبال ارزان, خرید توپ فوتبال نایک, خرید توپ فوتسال, خرید توپ والیبال, خط تولید توپ پلاستیکی, دانلود top 90, دانلود top 90 با لینک مستقیم, دانلود top 90برای کامپیوتر, دانلود آپدیت جدید توپ 90, دانلود آخرین ورژن توپ, دانلود آخرین ورژن توپ 90, دانلود آخرین ورژن توپ نود, دانلود آخرین ورژن نود, دانلود اپلکیشن توپ, دانلود اپلکیشن توپ 90, دانلود اپلکیشن توپ نود, دانلود اپلکیشن نود, دانلود با لینک مستقیم, دانلود بازی, دانلود بازی اندروید, دانلود بازی اندروید برای کامپیوتر دانلود بازی اندروید, دانلود بازی اندروید تلگرام, دانلود بازی اندروید جدید, دانلود بازی موبایل, دانلود برتر, دانلود برتر دات کام, دانلود برنامه, دانلود برنامه ios, دانلود برنامه ios برای ios, دانلود برنامه ios توپ نود, دانلود برنامه ios جدید, دانلود برنامه ios نود, دانلود برنامه اندروید, دانلود برنامه اندروید برای اندروید, دانلود برنامه اندروید توپ, دانلود برنامه اندروید توپ نود, دانلود برنامه اندروید جدید, دانلود برنامه اندروید نود, دانلود برنامه پخش زنده فوتبال اندروید, دانلود برنامه پخش زنده فوتبال جهان, دانلود برنامه توپ, دانلود برنامه توپ برای ایفون, دانلود برنامه توپ نود, دانلود برنامه توپ و تور, دانلود برنامه موبایل, دانلود بهترین بازی های اندروید, دانلود بهترین برنامه های ios, دانلود بهترین برنامه های اندروید, دانلود توپ, دانلود توپ 90 از بازار, دانلود توپ 90 از گوگل پلی, دانلود توپ 90 از مایکت, دانلود توپ 90 ایرانی, دانلود توپ 90 با لینک مستقیم, دانلود توپ 90 برای اندروید, دانلود توپ 90 برای کامپیوتر, دانلود توپ 90 برای لپ تاپ, دانلود توپ 90 پرو, دانلود توپ 90 فارسی, دانلود توپ 90 مود شده, دانلود توپ 90 هک شده, دانلود توپ از بازار, دانلود توپ از توپ, دانلود توپ از مایکت, دانلود توپ ایرانی, دانلود توپ با لینک مستقیم, دانلود توپ برای اندروید, دانلود توپ برای لپ تاپ, دانلود توپ پرو, دانلود توپ فارسی, دانلود توپ مود شده, دانلود توپ نود, دانلود توپ نود از بازار, دانلود توپ نود از توپ نود, دانلود توپ نود از مایکت, دانلود توپ نود ایرانی, دانلود توپ نود با لینک مستقیم, دانلود توپ نود برای ios, دانلود توپ نود برای اندروید, دانلود توپ نود برای لپ تاپ, دانلود توپ نود پرو, دانلود توپ نود فارسی, دانلود توپ نود مود شده, دانلود توپ نود هک شده, دانلود توپ نوددیت جدید توپ نود, دانلود توپ هک شده, دانلود توپدیت جدید توپ, دانلود رایگان, دانلود رایگان top 90, دانلود رایگان بازی اندروید, دانلود رایگان برنامه ios, دانلود رایگان برنامه اندروید, دانلود رایگان برنامه توپ, دانلود رایگان برنامه توپ 90, دانلود رایگان برنامه توپ نود, دانلود رایگان برنامه نود, دانلود رایگان توپ, دانلود رایگان توپ 90, دانلود رایگان توپ نود, دانلود رایگان نرم افزار توپ 90, دانلود رایگان نود, دانلود سریع top 90, دانلود سریع توپ, دانلود سریع توپ 90, دانلود سریع توپ نود, دانلود سریع نود, دانلود مستقیم توپ, دانلود مستقیم توپ 90, دانلود مستقیم توپ نود, دانلود مستقیم نود, دانلود نرم افزار فوتبالی, دانلود نسخه پلاس توپ, دانلود نسخه پلاس توپ 90, دانلود نسخه پلاس توپ نود, دانلود نسخه پلاس نود, دانلود نسخه جدید توپ, دانلود نسخه جدید توپ 90, دانلود نسخه جدید توپ نود, دانلود نسخه جدید نود, دانلود نسخه کامل توپ, دانلود نسخه کامل توپ 90, دانلود نسخه کامل توپ نود, دانلود نسخه کامل نود, دانلود نود, دانلود نود از بازار, دانلود نود از مایکت, دانلود نود از نود, دانلود نود ایرانی, دانلود نود با لینک مستقیم, دانلود نود برای ios, دانلود نود برای اندروید, دانلود نود برای لپ تاپ, دانلود نود پرو, دانلود نود فارسی, دانلود نود مود شده, دانلود نود هک شده, دانلود نوددیت جدید نود, دانلود ورژن جدید توپ, دانلود ورژن جدید توپ 90, دانلود ورژن جدید توپ نود, دانلود ورژن جدید نود, سایت toop90, سایت top 90, سایت پیش بینی آی نود, سایت پیش بینی بت نود, سایت پیش بینی توپ 90, سایت پیش بینی توپ نود, سایت توپ, سایت توپ 90, سایت توپ نود, سایت دانلود برتر, سایت فوتبالی, سایت متا ورزش, سایت نود, فروش عمده توپ پلاستیکی, فوتبال 11, فوتبال اروپا, قیمت توپ, قیمت توپ فوتسال مولتن, قیمت توپ والیبال میکاسا, قیمت دستگاه توپ پلاستیکی, قیمت دستگاه توپ سازی, کارخانه تولید توپ پلاستیکی, کانال تلگرام اصلی نود, کانال تلگرام توپ نود, کانال تلگرام عادل فردوسی پور, کانال تلگرام فوتبال ایران, کانال متا ورزش, کانال نود در تلگرام, لیگ انگلیس, لیگ یک اسپانیا, لیگهای فوتبال جهان, متا چیست, متا ورزش ورزشگاه امام رضا, متا یعنی چه, متافوتبال, مشخصات توپ فوتبال, مشخصات توپ فوتسال, موبایل بازی موبایل سامسونگ, موبایل برنامه موبایل سامسونگ, نتایج زنده بازیهای دوستانه امشب, نتایج زنده فوتبال اروپا, نتایج زنده فوتبال جهان, نتایج زنده فوتسال, نتایج زنده متافوتبال, نتایج زنده والیبال, نتایج لیگ انگلیس, نتایج لیگ انگلیس زنده, نتایج لیگ برتر, نرم افزار فوتبال 11, نرم افزار متا, نسخه کامل توپ, نسخه کامل توپ 90, نسخه کامل توپ نود, نسخه کامل نود, نسخه کم حجم توپ 90, نصب توپ, نصب توپ 90, نصب توپ نود, نصب نود, نود apk, نود ios, نود last version, نود اندروید, نود برای ios, نود برای اندروید, نود پلاس, نود تبلت, نود فایل نصبی, نود گوشی, نود نسخه ی قدیمی, نود ورژن قدیمی, نوددیت نود, والپیپر برای, ورزش ۱ برچسب ها: flower instagram free, Insta Falower, instagram followers, اینستا ممبر apk, اینستا ممبر نسخه قدیمی, اینستاممبر, برنامه افزایش فالوور اینستاگرام رایگان, برنامه اینستاممبر, برنامه فالوئر بگیر اینستاگرام با سکه مود شده و بی نهایت, برنامه ی هک لایک اینستاگرام, دانلود برنامه اینستا ممبر هک شده, دانلود برنامه فالوئر بگیر اینستاگرام, دانلود برنامه فالوور بقاپ اینستاگرام, دانلود برنامه فالوور بقاپ رایگان, دانلود برنامه هک افزایش فالوور اینستاگرام, دانلود سکه بی نهایت فالور بگیر, دانلود سکه بی نهایت لایک بگیر اینستاگرام, دانلود سکه بینهایت فالور بگیر اینستا, دانلود فالوئر بگیر اینستاگرام هک شده, دانلود لایک بگیر اینستاگرام هک شده, دانلود لایک گیر اینستاگرام, دانلود نرم افزار افزایش فالوور اینستاگرام اپل, دانلود نرم افزار لایک اینستاگرام, دانلود نسخه سکه بی نهایت فالور بگیر اینستاگرام, دانلود نسخه قدیمی لایک گیر اینستاگرام, دانلود نسخه هک شده اینستا فالو, دانلود نسخه هک شده فالور بگیر اینستاگرام, دانلودبرنامه اینستاممبر, ربات لایک گیر اینستاگرام, سایت هک فالوور اینستاگرام, سکه بی نهایت فالور بگیر, سکه بی نهایت فالور بگیر ios, سکه بینهایت فالوئر بگیر اینستاگرام, سکه بینهایت فالور بگیر اینستاگرام, فالو بگیر اینستاگرام برای کامپیوتر, فالوئر بگیر اینستاگرام ios, فالوئر بگیر روبیکا, فالوئر و لایک بگیر (اینستا ممبر), فالور بگیر, فالور بگیر اینستاگرام هک شده, فالور بگیر بی نهایت, فالور بگیر روبیکا, فالوور بی نهایت, فالوور گیر اینستاگرام لایک بگیر, کامنت بگیر اینستاگرام, گرفتن لایک رایگان اینستاگرام, لایک اتوماتیک اینستاگرام, لایک بگیر, لایک بگیر اینستاگرام, لایک بگیر اینستاگرام amgdroid, لایک بگیر اینستاگرام برای کامپیوتر, لایک بگیر اینستاگرام برای ویندوز, لایک بگیر اینستاگرام خودکار, لایک بگیر اینستاگرام خودکار ios, لایک بگیر اینستاگرام رایگان, لایک بگیر اینستاگرام نامحدود, لایک بگیر خارجی اینستاگرام, لایک بگیر روبیکا, لایک بگیر نامحدود, لایک بی نهایت اینستاگرام, لایک گیر اینستاگرام, لایک گیر اینستاگرام amgdroid, لایک گیر اینستاگرام برای کامپیوتر, نرم افزار لایک بگیر اینستاگرام برای کامپیوتر, نسخه بی نهایت فالور بگیر اینستاگرام, نسخه پول بی نهایت فالور بگیر اینستاگرام, نسخه قدیمی لایک گیر اینستاگرام, نسخه مود شده لایک بگیر اینستاگرام, هک سکه فالور بگیر, هک فالور بگیر اینستاگرام با لاکی پچر, هک لایک اینستاگرام بدون روت, هک لایک بگیر اینستاگرام برچسب ها: آموزش هک سکه های تله ممبر, آموزش هک ممبر کانال تلگرام, آندروید, اد ممبر بینهایت, اندروید, برنامه ممبر گیر تلگرام, برنامه ممبر گیر تلگرام رایگان, برنامه موبایل, تله ممبر چیست, تله ممبر مود شده, تله ممبر هک شده رایگان, دانلود, دانلود آپدیت جدید ممبر گیر تلگرام, دانلود آخرین ورژن ممبر گیر تلگرام, دانلود اپلکیشن ممبر گیر تلگرام, دانلود با لینک مستقیم, دانلود برتر, دانلود برتر دات کام, دانلود برنامه, دانلود برنامه افزایش ممبر کانال تلگرام, دانلود برنامه اندروید, دانلود برنامه اندروید برای اندروید, دانلود برنامه اندروید جدید, دانلود برنامه اندروید ممبر گیر تلگرام, دانلود برنامه تله ممبر, دانلود برنامه تله ممبر برای کامپیوتر, دانلود برنامه تله ممبر هک شده, دانلود برنامه ممبر بگیر تلگرام, دانلود برنامه ممبر گیر تلگرام, دانلود برنامه ممبر گیر تلگرام برای کامپیوتر, دانلود برنامه ممبر گیر تلگرام برای ویندوز, دانلود برنامه موبایل, دانلود بهترین برنامه های اندروید, دانلود تله ممبر, دانلود تله ممبر برای کامپیوتر, دانلود تله ممبر برای ویندوز, دانلود تله ممبر نسخه قدیمی, دانلود تله ممبر هک شده, دانلود تله ممبر هک شده با لینک مستقیم, دانلود رایگان, دانلود رایگان برنامه اندروید, دانلود رایگان برنامه ممبر گیر تلگرام, دانلود رایگان ممبر گیر تلگرام, دانلود رایگان نرم افزار ممبر گیر تلگرام, دانلود سریع ممبر گیر تلگرام, دانلود مستقیم ممبر گیر تلگرام, دانلود ممبر گیر برای ویندوز, دانلود ممبر گیر تلگرام, دانلود ممبر گیر تلگرام برای کامپیوتر, دانلود ممبر گیر تلگرامبرای کامپیوتر, دانلود ممبر گیر کامپیوتر, دانلود ممبر گیر مود شده, دانلود ممبر گیر هک شده, دانلود نسخه پلاس ممبر گیر تلگرام, دانلود نسخه جدید ممبر گیر تلگرام, دانلود نسخه کامل ممبر گیر تلگرام, دانلود نسخه مود شده تله ممبر, دانلود ورژن جدید ممبر گیر تلگرام, ربات ممبر گیر تلگرام, ربات ممبرگیر تلگرام رایگان, سایت دانلود برتر, سایت ممبر گیر تلگرام, سکه رایگان تله ممبر, قیمت ممبر گیر تلگرام, ممبر گیر برای کامپیوتر, ممبر گیر تلگرام برای کامپیوتر, ممبر گیر تلگرام رایگان, ممبر گیر تلگرام ممبر گیر تلگرام هک شده, ممبر گیر تلگرام هک شده, ممبر گیر رایگان, ممبر گیر هک شده, ممبر گیر هک شده تلگرام, موبایل, نرم افزار اندروید, نرم افزار موبایل, نسخه کامل ممبر گیر تلگرام, نسخه کم حجم ممبر گیر تلگرام, نسخه مود شده ممبر گیر تلگرام, نسخه هک شده تله ممبر, نسخه هک شده ممبر گیر تلگرام, نصب ممبر گیر تلگرام, نصب ممبر گیر تلگرام downloadbartar.com, هک برنامه ممبر گیر, هک تله ممبر با hack app data, هک تله ممبر با لاکی پچر, هک تله ممبر بدون روت, هک سکه های تله ممبر, هک ممبر تلگرام, هک ممبر تلگرام رایگان, هک ممبر گیر تلگرام