Amir Dj جمعه 23 خرداد 1393 11:46 ق.ظ نظرات ()


پهپاد فوق سری تارانیس (Taranis) که گفته می‌شود پیشرفته‌ترین هواپیمای ساخته شده در انگلستان است، اولین پرنده بدون سرنشین مافوق صوت جهان است که نخستین پرواز آزمایشی خود را اوایل سال جاری به پایان رسانده است. تارانیس برگرفته از نام خدای رعد سلتیک است. بودجه ساخت تارانیس که به مدت ده سال در فاز طراحی بوده است، به طور مشترک توسط وزارت دفاع انگلیس (UK MOD ) و بخش صنعت این کشور تأمین شده و مدیریت آن به عهده تیم طراحی پرنده‌های بدون سرنشین وزارت دفاع بوده است.

Taranis

Taranis

تارانیس به صورت رسمی در سال 2010 پرده‌برداری شد و به گفته یکی از مجریان این طرح، اوج مهندسی بریتانیاست . باب فریزر (Bob Fraser ) خلبان تست پرواز گفته است: ” همه چیز طبق برنامه پیش رفت ” ولی این اجازه به او داده نشده که در خصوص سرعت و عملکرد این پهپاد اطلاعاتی بدهد.


Taranis
این پهپاد (پرندهٔ هدایت‌پذیر از دور) از طریق ارتباط ماهواره‌ای در هر نقطه‌ای از زمین قابل کنترل است و فقط برای بمباران ساخته نشده و کاربردهای جاسوسی، نظارت و مراقبت، و شناسایی هم دارد. با این حال فناوری‌های به کاررفته در تارانیس عمدتاً با هدف شرکت در حملات پیچیده و مورد هدف قرار دادن مورد استفاده قرار گرفته‌اند. [دانلود ویدئو]


ویژگی‌های بارز تارانیس:

  • اولین پهپاد رادارگریز مافوق صوت جهان
  • دارای بال دلتایی به طول 12 متر و دهانه‌ای برابر با 10 متر
  • قابلیت پرواز روی مسیر از پیش تعیین شده به کمک کامپیوترهای داخلی
  • توانایی منهدم کردن اهداف به وسیله تسلیحات نصب شده و تهیه اطلاعات و جاسوسی در مناطق دشمن